وبلاگ رسمی تیم سپاهان اصفهان

تاریخچه باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان

در سال 1332 توسط زنده یاد استاد محمود حریری باشگاهی در اصفهان به نام (شاهین) راه اندازی شد و در سال 1346 با توجه به انحلال باشگاه ورزشی شاهین در تهران تغییر نام داد تا با نام سپاهان پرچم دار ورزش و باشگاه داری در اصفهان باشد. از اوایل سال 1372 این باشگاه تحت حمایت کارخانه سیمان سپاهان قرار گرفت و با نام <باشگاه فرهنگی ورزشی سیمان سپاهان> به فعالیت خود ادامه داد.

در سال 1379 و پس از یک دوره رایزنی گسترده توسط مسئولین استان و توافق مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، "باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه" که به عنوان یک باشگاه سازمان یافته در اصفهان از سالها قبل فعالیت می کرد تیم فوتبال سپاهان را زیر پوشش خود قرار داد تا فعالیتهای فرهنگی و ورزشی آن با نام باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان ادامه یابد.

در حال حاضر این باشگاه در رشته های ورزشی  فوتبال، هندبال، کاراته، شطرنج، شنا، بسکتبال، جودو، تیر اندازی معلولین و جانبازان، والیبال، تکواندو، تنیس روی میز، وزنه برداری، ژیمناستیک، کشتی، دومیدانی و کوهنوردی در قسمت آقایان و رشته های هندبال، بسکتبال، کاراته، بدمینتون، شطرنج، تنیس روی میز، شنا، فوتسال و آمادگی جسمانی در قسمت بانوان فعالیت می کنند.

شایان ذکر است باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در سال 1379 از طرف سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران به عنوان باشگاه نمونه کشور معرفی و در سال 1381 نیز به عنوان باشگاه برتر در جشنواره بهترینها از طرف جامعه ورزش و مطبوعات کشور معرفی گردید .

در سال 1382 به عنوان اولین تیم شهرستانی ضمن سنت شکنی، قهرمان سومین دوره لیگ حرفه ای فوتبال ایران شد و در سال 1384 نیز به عنوان باشگاه نمونه کشور در زمینه هندبال معرفی گردید. شایان ذکر است در سال 1386 به لحاظ کسب نتایج درخشان در عرصه فوتبال که همانا با احراز نایب قهرمانی آسیا و راهیابی به مسابقات جام باشگاههای جهان در سال 2007 میلادی همراه بود، درجشنواره برترین های باشگاهی فوتبال ایران از سوی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید عنوان نخست را کسب نمود. گفتنی است از سال 1382 تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان افتخار 7 دوره حضور در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه خود دارد.

شایان ذکر است که باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان در سال 1388 در جشنواره 100 برند استان اصفهان، برند برتر استان معرفی گردید و در سال 1389 نیز از سوی فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال جهان وابسته به فیفا، تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان در دهه اول قرن بیست و یکم عنوان برترین تیم ایرانی و هشتمین تیم قاره آسیا و دویست و سی و هفتمین تیم جهان را بدست آورد.

مرحوم حریری موسس باشگاه شاهین

+ نوشته شده در  جمعه پنجم اسفند ۱۳۹۰ساعت 23:14  توسط   |